رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

برداشت گل محمدی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

برداشت گل محمدی

Loading the player...

دانلود

این روزها دشت‌های منطقه لاله زار و گل زار کرمان مملو از مزارع رنگارنگ گل‌های محمدی است محصولی که در کنار زیبایی و طراواتش به دلیل کیفیت بالای اسانس پس از صادرات به کارخانه‌های مطرح عطرسازی اروپا میلیاردها تومان سود عاید کشاورزان می‌کند
همزمان با فصل بهار طبیعت نیز رنگ و بویی دیگر به خود می‌گیرد بسیاری از دشتهای کرمان مملو از گل شده‌اند و در این میان ذهن‌های متفکر فردی خلاق دشت‌های کرمان را به مکانی مناسب برای کشت گل محمدی تبدیل کرده است و نتیجه این تدبر هوشمندانه هزاران هکتار مزارع گل محمدی است که این روزها در دشتهای مختلف استان کرمان به ویژه در منطقه لاله زار و گلزار در شهرستان بردسیر روییده است.
سالها قبل همایون صنعتی که سرخورده از برخوردهای شهرنشینی برای گذران عمر به دور از هیاهوی روزگار به دامنه کوه‌های لاله زار در شهرستان بردسیر پناه برد. مبتکر کشت گل محمدی در لاله زار شد.
همایون صنعتی که یکی از خیرین بنام کرمانی و موسس پرورشگاه صنعتی در شهر کرمان بود پس از اینکه فقر و محرومیت مردم منطقه و کشت گیاهان بی ثمر و گاه مضر را در منطقه‌ای خوش آب و هوا را می‌دید در میان شگفتی مردم و روستانشینان کشت گل محمدی را در لاله زار آغاز کرد.
در ابتدا مردم محلی مجنونش می‌دانستند و گمان نمی‌کردند از راه کشت گل نیز می‌توان روزگار گذراند اما پشتکار همایون و شهین دخت صنعتی به بار نشست و امروز پس از گذشت چندین دهه از آغاز کشت نخستین نهال گل محمدی در لاله زار بردسیر شاهد کشت بیش از سه هزار هکتار مزرعه گل محمدی و احداث بزرگترین کارخانه گلاب ایران در این منطقه هستیم و طبق سیاستگذاری‌های انجام گرفته مزارع زیر کشت گل محمدی به زودی به 5 هزار هکتار نیز خواهد رسید.

کاری ازواحد خبری شبکه استانی مرکز کرمان - طیبه هادی خانی - طاهره امیری