جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

عیدانه ( مناطق گردشگری شهرستان بافت ) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عیدانه ( مناطق گردشگری شهرستان بافت )

تامین وب سایت مرکز کرمان

در سال ۱۳۵۰ منطقه ای به وسعت ۱۷۸۱۵۳ هکتار در شهرستان بافت با فاصله ۲۲۰ کیلومتری از شهر کرمان با عنوان منطقه حفاظت شده خبر وروچون تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت تا یکی از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده کشور باشد .
دو سال بعد در سال ۱۳۵۴ به پناهگاه حیات وحش خبر وروچون ارتقاء پیدا کرد و در نهایت بیش از دو دهه بعد و در شهریور ۱۳۷۸ بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست ۹۸۲/۱۴۹ هکتار از آن که از شرایط مساعدی بر خوردار بود به پارک ملی خبر تغییر نام و باقیمانده این منطقه که بیش از ۲۸ هزار هکتار وسعت داشت با توجه به آبادی های دارای سکنه و دلایل دیگری از این دست با پنج منطقه جدا از یکدیگر تحت نام پناهگاه حیات وحش روچون باقی ماند .این منطقه به دلیل داشتن ارتفاعات ، دشت های متعدد ، حوزه های آبخیز متنوع ، دارای سه نوع آب و هوا ی سردسیری ، معتدل و گرمسیری می باشد که نشان دهنده اختلاف شرایط اقلیمی منطقه است و این امر باعث شده تنوع زیستی قابل توجه ای از دیر باز در این منطقه حاکم باشد .
اگر چه در گذر زمان و تحت تاثیر شرایط آب و هوایی به خصوص خشکسالی های متوالی و مهم تر از آن آسیب هایی که جوامع انسانی در طبیعت این منطقه داشته است ، اکنون جای بسیاری از حیوانات در حیات وحش موجود این بخش ارزشمند خالی مانده است . به طور مثال گور ایرانی و یا خرس سیاه که در دق علیجان و کوه های منطقه تا اوایل دهه پنجاه شمسی دیده می شدند حالا هیچ اثری از آنها دیده نمی شد .
پارک ملی خبر از ارتفاعات برف گیر و مرتفع خبر (قله خبر ۳۸۴۵) و دامنه های آن شروع و تا دشت ها و دامنه های ارتفاعات نیمه گرمسیری جنوبی ادامه می یابد ،این اختلافات اقلیمی ایجاد شده سیستم های اکولوژیکی متفاوتی است که پوشش گیاهی متنوعی رادر نقاط مختلف این پارک به وجود آورده است .
مهم ترین عوامل این تنوع عبارتند از : اختلاف ارتفاع ( از ۳۸۴۵ متر در قله تا ۱۰۰۰ متر در بخش شمالی ارزوئیه ) ریزش های جوی ، درجه حرارت هوا ، ساخت توپوگرافیک ، وضعیت سطح ایستابی آب و نیز ویژگی های خاکی منطقه .
پارک ملی خبر با توجه به تنوع زیستی قابل توجه ای که دارد میزبان بیش از ۶ درصد گونه های گیاهی ، ۱۵ درصد پستانداران وبیش از ۲۰ درصد گونه های پرنده کشور می باشد . تنوع و تراکم پوشش گیاهی و جانوری پارک ملی خبر به همراه خصوصیاتی چون یکی بودن زیستگاه های بومی ، وجود گونه های ژنتیکی موجود در منطقه ، به خصوص در نقاط کوهستانی ، وجود بخش قابل توجهی از فون و فلور کشور و نیز چشم اندازهای زیبای طبیعی در کنار جاذبه های زیبایی چون کوه ، غار ، دره ، رودخانه ، جنگل و دشت و دامنه ، همه و همه باعث گردیده تا این پارک ملی نقطه ای ارزشمند باشد برای مراجعه علاقمندان ، پژوهشگران ، محققان و طبیعت گردان ایران و جهان .

سال تولید: 1396


پربیننده ترین تولیدات تلویزیون

جدیدترین تولیدات تلویزیون