معرفی عمارت شتر گلوی ماهان

Bottom of Form

عمارت شترگلو

از بناهای تاریخی شهر ماهان می توان به  عمارت شترگلو مربوط به دوره قاجار اشاره کردکه به لحاظ معماری خاص واز جاذبه های منحصر به فرد جنوب شرق کشور محسوب می شود.

شترگلو به نوعي سازه آبي سنتي گفته می شود كه كار انتقال آب را از مكاني به مكان ديگر انجام مي دهد، به نوعي كه اگر در مسير آب موانعي مانند جاده، رودخانه و... قرار گرفته باشد، به گونه اي كه سطح مانع از مسير آب پايين تر باشد، مي توان با احداث شترگلو به راحتي آب را منتقل نمود. عملكرد شترگلوها به عنوان سازه هاي آبي سنتي، به نوعي شبيه به عملكرد سيفون هاي معكوس به عنوان سازه هاي آبي امروزي مي باشد.

در گذشته برای اینکه امنیت باغ ها و خانه هایی که در مسیر آب قنات ها و چشمه ها قرار داشتند تامین شود، ورودی و خروجی آب را به گونه ای طراحی می کردند که هیچ موجود زنده ای نتواند وارد شود. برای این منظور در زیر دیوار خانه ، کانالی به شکل زاویه منفرجه می ساختند تا آب از یک سمت با ارتفاع مناسبی پایین رفته و از سمت دیگر بنا به قاعده ظروف مرتبط بالا بیاید و از آنجا که شکل این کانال ها به گردن و گلوی شتر شباهت دارد به چنین سازه ای "شترگلو" می گفتند که در بیشتر موارد در سایه ذوق و خلاقیت معماران هنرمند ایرانی، حوض ها، آب نماها و فواره های زیبایی نیز با استفاده از همین روش در خانه های حکام و اشراف گذشته احداث می شد تا در مجموعه درختان سرو و کاج و گل های چهار فصل و نیز درختان میوه، فضایی فرحبخش و پرطراوت پدید آید.

 

از ویژگی های ساختمان شترگلو این است که داخل این بنا یك فواره بزرگ قرار دارد كه وقتی آب داخل آن جریان داشته باشد، صدای كاروان شتر به گوش می‌رسد.در مرکز ساختمان شترگلو ماهان حوضخانه ای زیبا که با سقف بلند و گنبدی شکل و مقرنس کاری شده، قرار دارد. در اطراف این حوضخانه علاوه بر اتاق ها و رواق هایی که با گچبری های زیبا تزئین یافته اند، دهلیزهایی تعبیه شده که جریان هوا را از دو بادگیر قرینه و زیبا، پس از عبور از خنکای آبی که به طور مداوم از یک فواره می جوشد و در حوض و پاشویه ها جریان می یابد به فضاهای پیرامونی که برای استراحت ساکنان خانه  در روزهای گرم تابستان پیش بینی شده  هدایت می کند. که بی شک یکی از نبوغ آمیزترین جلوه های هنری و تمهیدات خلاق مهندسان و معماران ایرانی در مبارزه اندیشمندانه با گرمای تابستان حاشیه کویر را به نمایش می گذارد. هوای پاک و سالمی که بدون مصرف هرگونه سوخت و هزینه ای طراوت و شادابی کوهستان را تداعی می کند.

این بنا در مشرق شهرماهان و در مسیر قنات وکیل آباد قرار گرفته که می‌توانید آن را همزمان با مقبره شاه‌نعمت‌الله‌ولی بازدید كنید، چون دقیقا روبه‌روی مقبره قرار گرفته است و بی شک بازدید این بنا خالی از لطف نمی تواند باشد.

موسیقی بی کلام