حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۷

مفشو - نمایش محتوایی رادیو

 

 

مفشو

تهیه کننده : مریم مستوفی

گوینده : محمد برزگر ، صدیقه پورشیخعلی

گزارشگر: مریم انجم شعاع

صدابردار: حسین احمدی ، رضا گلستانی ، حسنی سعدی

دستیار تهیه  : پاپلی

مفشو یا مفرشو نام کیسه ای سنتی و با نقش و نگارهای زیبا (از جنس پته یا پارچه) در استان کرمان است که برای نگهداری قند حبه شده، نگهداری داروهای گیاهی، نگهداری لوازم خیاطی استفاده میشده است .
جایگاه مفرشو از قدیم الایام تا امروزه در خانه های شهری و روستایی استان ماندگار بوده است.مروز انواع جدیدتر مفرشو از جنس پته در طرح های مختلف و اندازه های کوچکتر به عنوان قندان، شکلات خوری، آجیل خوری یا جامدادی استفاده می شود.

از خصوصیات اصلی مفرشو این است که درب آن به راحتی و به وسیله کشیدن یک بند که قبلا در هنگام دوخت در آن تعبیه شده است جمع شده و بسته می شود.
همچنین به این دلیل که داخل مفرشوها معمولا قند حبه شده و داروهای گیاهی قرار داده میشد، به صورت دولایه (پارچه بیرونی و لایه آستر) دوخته میشد.برای دوختن آن پارچه‌ را به صورت دایره می‌برند و بعد قطعه پارچه دیگری که عرض آن حدود ۲۰ سانتی‌متر است انتخاب نموده که طول آن به اندازه محیط آن پارچه گرد است. سپس آنها را به هم می‌دوزند؛ آستر می‌کشند و بالای آن را سجاف می‌گذارند و قیطون (بند) می‌کشند و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مفرشو برای جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و خاک، داروهای محلی و گیاهی را در کیسه‌های کوچکی که به همین منظور آماده کرده بودند قرار می‌دادند.این کیسه های کوچک که داروهای گیاهی درون آنها قرار میگرفت از تکه پارچه‌های اضافی و رنگارنگ دوخته می‌شد و در مفرشو قرار می گرفت.در استان کرمان در قدیم الایام مفرشو از اجزاء جهیزیه دختران کرمانی محسوب می‌شد . امروزه با وجود انواع تنوع لوازم خانگی و تغییر نسل ها، مفرشوها کمتر به چشم می آیند.هدف این بود که بدین وسیله گوشه‌ای از هنر و مهارت نسل گذشته خود را که با کمترین امکانات ضمن کمک به اقتصاد خانواده هنر خود را نیز به نمایش می‌گذاشتند، برای نسل جدید بازگو کرده و از فراموشی آن جلوگیری کنیم.

برنامه مفشو برنامه ای از شبکه استانی صدای مرکز کرمان با گویش محلی و لهجه شیرین کرمانی  با رویکرد امید آفرینی و اعتماد سازی و پرکردن اوقات فراغت درشب برای هم استانی های ما و همه شنودگان خوب برنامه های کرمانیدر این برنامه سعی می شود با  لهجه شیرین کرمانی  و گویش کرمانی اصیل  برنامه تولید و پخش شود.

اهم  قسمتهای این برنامه : آیتم ها ، ننه جان ومفشو ، گزارش ، گفت و شنود مردم ، تلفن های مردم ، مطالب آموزنده  از آداب و رسوم محلی کرمان

سال تولید: 1396


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو