رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

بافت نقطه ای کوهستانی و سردسیری محسوب می شود که به دلیل ارتفاع 2 هزار و 280 متر از سطح دریا و با قدمت تاریخی یکهزار و 200 سال به بام کویر ایران معروف است. - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

بافت نقطه ای کوهستانی و سردسیری محسوب می شود که به دلیل ارتفاع 2 هزار و 280 متر از سطح دریا و با قدمت تاریخی یکهزار و 200 سال به بام کویر ایران معروف است.

بام کویر ایران

بافت نقطه ای کوهستانی و سردسیری محسوب می شود که به دلیل ارتفاع 2 هزار و 280 متر از سطح دریا و با قدمت تاریخی یکهزار و 200 سال به بام کویر ایران معروف است.

بافت سرزمین نخبگان، دیاری با طراوت و مردمانی سرشار از مهر و صفا، مرز و بوم عشایر غیور و دلاورمردان سلحشور، سرزمین هزار رنگ با شقایق های زیبا، آلاله، آویشن، سپیداران سر به هوا و شناسنامه ای به سن تپه یحیی، بهشت معدنکاوان، ذخیره گاه بنه و ارس و انارشیطان پنجره ای طبیعی رو به گردشگران و مسافران نوروزی است.

این دیار با برخورداری از الیاف کرک های جلاپذیر و معروف در جهان، مناطق زیبای کیسکان، برکنان، آبشار بنگان و عطر خوش سنجدان بزنجان و بیدان، سرزمین دشت های پرآب، دشتاب، جولانگاه آهو، جبیر و کبگ و یک عالم ستاره و دیدن مهتاب، سرزمین دلیرمردان، امیران، سرداران و شهدا و تاریخی کهن با آداب و رسوم شیرین و انواع بازیها و غذاهای محلی یکی از مناطق شناخته شده برای مردم کرمان و ایران است.

گردوی بافت از مرغوبیت خاص و شهرت فراگیر برخوردار است.

فرماندار بافت گفت: این شهرستان یکی از مرتفع ترین و خوش آب و هواترین مناطق استان کرمان با طبیعت زیبا و سرسبز هر سال پذیرای گردشگران نوروزی از سراسر ایران اسلامی است.

فتحعلی حمزه جواران افزود: بافت دومین شهرستان عشایرنشین کشور و از لحاظ تعداد ایل و طایفه در سطح کشور رتبه اول را داراست.

وی بیان کرد: یک میلیون و 200 هزار راس دام سبک و 20 هزار راس دام سنگین در این منطقه وجود دارد.

وی گفت: شهرستان بافت با آب و هوای کوهستانی و مساعد یکی از بزرگترین تولیدکننده های گردوی کشور ا ست.

فرماندار بافت با اشاره به اینکه محصول اصلی این شهرستان گردو است افزود: هر سال این محصول به سایر استان های کشور صادر می شود و به دلیل ارتفاع بالای بافت از سطح دریا محصول گردوی شهرستان بافت از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی سیب درختی، زرد آلو، هلو، شلیل، انار، بادام، انگور، آلبالو و گیلاس را ارییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافت نیز گفت: این شهرستان دارای مناطق گردشگری و توریستی فراوانی است که پارک ملی خبر، غار طرنگ، غار جفیره، خانه ایرانمنش ها، قلعه عزیزخان سلطان، روستای زیبای قالان، قلعه افشارها، قلعه کردعلی، قلعه تاریخی دشتاب، سد مخزنی بافت، باغ های گردوهای کهنسال، منطقه یاس چمن، دره بندر گوغر، غار شب پره، منطقه توریستی گوشک، منطقه حفاظت شده انجرک، امامزاده سید علی موسی (ع) دشتاب و آبشارهای خوشکار و دامنه کوه های لاله زار و امامزاده سید سلطان فقیه الدین از شاخص ترین آنهاست.

علی نجفی نژاد افزود: پارک ملی خبر یکی از مناطق جذاب و دیدنی استان کرمان و شهرستان بافت است که سال 1370 در سازمان یونسکو به عنوان منطقه گردشگری به ثبت رسید.

وی گفت: این منطقه دارای حیات وحش بی نظیر شامل کل، بز، قوچ، میش، آهو، پلنگ، گرگ و دارای طبیعت زیبا و تحسین برانگیز است.

وی از دیگر جاذبه های طبیعی شهرستان بافت را غار طرنگ نام برد و افزود: این غار در روستای طرنگ واقع شده و طولانی ترین غار استان کرمان و دارای مناظر و جلوه های طبیعی بسیار زیباست.

نجفی نژاد با دعوت از همه مردم میهن اسلامی برای دیدن این همه زیبایی و عنایات خداوند در شهرستان بافت گفت: مردم این دیار بی صبرانه منتظر قدوم میهمانان نوروزی در سایه سار گردوهای چند هزار ساله و خنکای چشمه های جوشان هستند.

مرکز شهرستان بافت در 156 کیلومتری جنوب غرب کرمان است.پربیننده ترین تولیدات تلویزیون

جدیدترین تولیدات تلویزیون